Węgierka

Węgierka

Węgierka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Roźwienica, na Pogórzu Dynowskim, ok. 19 km na południowy wschód od Jarosławia.

Pierwsze pisane wzmianku o Węgierce pochodzą z połowy XIV w. W północnej części wsi, przy trakcie z Jarosławia do Pruchnika zbudowano w połowie XV w. dwór obronny, w końcu XV w. przebudowany na nowoczesną fortecę bastejową. Pod koniec XVIII w. zamek spłonął i nie został już odbudowany. Zamek zbudowany był na planie kwadratu o wymiarach 40x40 m. Miał dwie basteje: od strony płn.-zach. (zachowana) i płd.-zach. Posiadał dwa skrzydła mieszkalne: zachodnie i południowe, z pozostałych stron były mury kurtynowe.

Z zamkowego kompleksu zachowała się północno-zachodnia okrągła baszta i fragment zachodniego skrzydła mieszkalnego (częściowo zrujnowany, częściowo wykorzystywany przez mieszkańców). Czterokondygnacyjna baszta ma średnicę ok. 13 m. Grube ściany z otworami strzelniczymi zbudowane są z kamienia i cegły. U góry baszta zabezpieczona jest obręczą ze stalowej taśmy. Brak nakrycia sprawia, że ruina z każdym rokiem coraz bardziej niszczeje. Oprócz warunków atmosferycznych kamienie wykruszane są przez korzenie rosnących na baszcie drzew.

Pośrodku wsi kaplica (dawna cerkiew greckokatolicka) z 1886 oraz kościół parafialny zbudowany w latach 1984-1986. Na południowym krańcu wsi odkrywka skalna i wapiennik.

Na płd-wsch. krańcu wsi, nad doliną potoku Borycz znajdują się dobrze zachowane elementy grodziska wczesnośredniowiecznego (administracyjnie jest to teren wsi Tuligłowy).

Artykuł pochodzi z polskiej wikipedii.

Statystyki serwisu:

Jesteś tutaj: Strona główna » Karpaty » Zewnętrzne Karpaty Zachodnie » Pogórze Środkowobeskidzkie » Pogórze Dynowskie » Węgierka

Wyszukiwarka obiektów i miejsc

Podziękowania

Dziękujemy:
  • Muzeom
  • Parkom Narodowym
  • Urzędom Miast i Gmin
  • Ośrodkom Badań i Dokumentacji Zabytków
Zobacz listę podmiotów
  • Muzeum Danuty i Krzysztofa Worobców w Kadzidłowie
  • Muzeum Regionalne w Świebodzinie

Zwiedzaj Polskę © 2008–9; Wykonanie metawers.pl